25 Eylül 2008 Perşembe

Tatlı Patates


Tatlı patates (Ipomoea batatas) esasen tropikal bir kök sebze olmasına rağmen günümüzde hızla yaygınlaşarak ılıman ülkelerde de ekiliyor. Suyu fazlaca sevdiğinden ve 24 derecelik ortalama ısıda gelişebildiğinden vede donu sevmediğinden güney illerimizde yetiştirilebilmesi mümkün bir sebze. Sıradan patateslerle karşılaştırıldığında içerik açısından neredeyse iki katı besleyici olan bu zerzevat aynı zamanda oldukça yüksek oranda şeker içerdiğinden tadı gerçekten tatlı. Enfes şekilde kızardığı gibi fırın, haşlama her yola gelebiliyor. Amerikan kitaplarını okuyup ahkamsal takılanların bize yam diye satmaya çalıştıklarına bakmayın yam başka bir zezevat türü. Amerikalılar tatlı patatese zaman zaman yam diyorlar diye cahilliklerini ithal edecek değiliz. Kök yumrularından başka filiz ve yapraklarıda patatesin aksine yenilebiliniyor, eğer Girit'e vakti zamanında gelmiş olsaydı eminim İzmir mutfağında zeytinyağlı filizini, yaprak sarmasını, haşlamasını da bulurduk.

3 yorum:

brck dedi ki...

tatlı patatesin yetıstırıldıgı bı bolge var mı turkıyede, macroda 26 ytl idi kilosu ve guney amerıkadan getirilmis sanırım. gercekten cok sevdigim ıcın sureklı bulundurmak ıstedıgım bısey ama malesef turkıyede pek yaygın dııl. eger yetıstırıldıgı bıyer bılıyorsanız cok sevinicem:)

Son Efendi dedi ki...

yaygın olmasa da meraklıları tarafından güneyde özellikle Antalya'da ve Kıbrıs'ta yetiştiriliyor. Kıbrıs'ın aksine yerli tatlı patates maalesef ne manavda bulunabiliyor ne de pazarda. ancak yolunuz düşerse, tarım fuarlarında, ziraatçi forumlarında, yada yolunuz düşerse seralarda sorarsanız bazen şansınız yaver gidip bir üreticiye ulaşmak mümkün olabiliyor.aksi takdirde ithal patatesten başka şansınız yok hele bu fiyata sevsemde almam :)) aslında bu nefis kök ülkemizde rahatlıkla ticari anlamda yetişir.

Adsız dedi ki...

tatlı patatesi ipek hn. çiftliğinden ısmarlayabilirsiniz.