21 Ekim 2008 Salı

Buko Pie- Filipin Hindistancevizi Turtası


Hindistan cevizini kırdıktan sonra çoluk çocuktan kuratarabilirseniz Buko yapmanızı tavsiye ederim. Filipinlerin en gözde tatlılarından olan buko için meraklıları kilometrelerce yol gidebiliyorlar.
Buko için hamur ve harç gerekiyor önce hamuru hazırlayıp dinlendirmenizde fayda var ayrıca bazen hindistancevizleri öyle aman aman kokmadığından esans eklemeniz hayırlı olur benden söylemesi.
Hamur için
1 Bardak un
2/3 Bardak tereyağı
1 Yumurta sarısı
1 Çkaş. tuz
1 Çkaş elma sirkesi
1/4 Bardak buzlu su
Unu eledikten sonra tuzunu ilave edip, küçük parçalara ayırdığınız tereyağını unla iyice mıncıklayın. İyice karışınca yumurta sarısı, sirke ekleyip, azar azar su ilave ederek hamuru karın. Hamurun kıvamı açılacak kadar olmalıdır yani cıvık bir hamur istemiyoruz, bu yüzden az biraz un eklemek yerine suyunu eklerken dikkatli olmak turtanın hamurunu bozmamak için daha iyi olur. Hamuru tam ikiye ayırıp, oklava ile 30 cm çapında 1 daire açın, ikinci daire hadi diyelim 35 cm olsun bu alta gelecek olanı olduğundan kenar payı ekliyoruz aslında. Yuvarlak ve sığ bir pişirme kabını yağlayıp geniş olan hamuru üstten taşacak şekilde yerleştirip diğerini bekletin.
Sıra geldi harca
Ayıkladığınız cevizin tüm etini ince patates kızartması gibi doğrayın
suyunu süzün ve tencerede kullanmak için bekletin
1 paket kremaya bir kahve fincanı şeker ilave edip sütle kıvamını salep kadar olacak şekilde inceltin, 300 ml miktarında sütsel bir sıvıya ihtiyacımız var. Birazını ayırıp içine soğukken 1 kahve fincanıda nişasta ekliyip tamamen çözülmesini sağlayın.
Bütün bunları bir tencereye doldurup ağır ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar ısıtın ama kaynatmayın.
Harcı turtaya ilave edip diğer daireyi üstüne yerleştirip kenarlarını birleştirin.
Turta pişmeye hazırdır. Önceden 200 C de ısıtılmış fırının tam ortasına yerleştirip ilk yarım saat üzerini yanmaması için folyo yada kağıtla örtün. Bur örtü hamur yanmasın diye o yüzden sımsıkı sarıp sarmalamamak lazım, turta fırında nefes alabilmeli. Yarım saat sonra örtüyü alıp pişirmeye devam edin. Aşağı yukarı bir saat yeterlidir. Turta soğuk servis yapılacağından evdeki iki ayaklı haşerattan uzak tutulmalıdır.

Hiç yorum yok: