21 Ekim 2008 Salı

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır


Hindistan cevizi zaman zaman pazara bile düşecek kadar bollaşabiliyor, tanesini 1 ytl den bulabildiğim zamanlarda bende nasipleniyorum. Ancak bu çok faydalı cevizi bir çoğumuz kırmaktan çekindiği için almadığını ve yiyemediğini fark ettim. Hatta pazarcılar bile bu işten habersiz (aslında söz konusu pazarcılar olunca genelde bu pek şaşırtıcı olmamalı ya). Hindistan cevizini kırmak aslında çok kolaydır, bu işlemi bir defa öğrendiğiniz zaman bu işin benim gibi müptelası olursunuz. Yetiştirildiği yerlerde dış kabuğu (husk) ile satıldığından onu çıkartmak bilek gücüne dayanıyor bize ise sadece ceviz kısmı geliyor, yani aslında işimiz daha kolay. Ceviz Hindu ve Budist tapınaklarında bereket getirsin diye çokça kırılıyor kalp kırmaktan kolay. İki yöntemi var birincisi tercih ettiğim (çünkü ceviz genelde ikiye ayrılıyor) satır yöntemi, diğeri çekiç. Satır yönteminde önceden suyunu akıtmak için tornavida çivi ile delme yöntemi yok daha emniyetli. Satır yöntemi ise aslında şöyle. Malum bu hayvanın bir tarafında 3 adet göz gibi çukur var. Her bir gözün arasındanda bir sırt geçer. Bu sırt kıracağınız yer. Ama önce en ağırından bir satır veya bıçağı elinize alın, cevizide öbür elinize, ince ek yeri gibi 3 sırttan biri size baksın cevizin zayıf yeri bu ek yeridir. Bıçağın SIRTINI kullanacaksınız sakın ters çevirmeyi unutmayın, yani keskin taraf size bakıyor, mutfakta kazaya yol açmayalım lütfen. Cevizi emin bir şekilde kendinizi kasmadan sol elinizin avucuna yerleştirin (solaksanız öbür taraf) ve akacak sütün akabileceği bir kabın üstünde tutun, satır yada bıçağın keskin olmayan sırtı ile ceviz sırtının ortasına pat diye vurun, bir yada iki vuruşta açılacaktır. Sırta vurmazsanız kabuğun diğer kısımları dirençlidir satır geri döner, onun için sırt sırt diyorum. Sonrası kolay ayıklayın afiyetle yiyin, suyunuda çay süzgecinden geçirip hemen için. Ekteki linkte uzakdoğulu bir teyzenin bu işi nekadar kolaylıkla yaptığını görebilirsiniz, fotoğrafları tıklayarak büyütmek mümkün ayrıca bir de video var. http://www.thaifoodandtravel.com/features/crackcoc.html,
Gelelim ikinci yönteme bu biraz daha kirli ama kimine kolay gelebilecek bir yöntem, çekiçle ezmeye dayanıyor .http://www.howtoopenacoconut.com/.
Yabancı dil bilmenize gerek yok resimler oldukça açıklayıcı, ancak alacağınız hindistan cevizini almadan çalkalamayı unutmayın, içinde mutlaka az birazda olsa suyu olsun, ayrıca küf kokuyorsa uzak durun içi bozuk olabilir.

6 yorum:

cleozeta dedi ki...

tskler info icin..benim icin kirmak problemdi gercekten..videosunda donduredondure sirtina vuruyor sanki..neyse alip denicem..sonuctan sizi haberdar ederim..
sevgiler

sedat dedi ki...

Çık işe yaradı teşekkürler.


www.bebekbakmaoyunlari.com

Adsız dedi ki...

Hindistan cevizinin üç gözünden biri çok naziktir.Bu göze sivri bir cismi batırın hemen delinir.Buradan sıvıyı bir kaba akıtın.Berrak ve küf kokus yoksa rahatlıkla içilebilir.Bardakta izlersiniz.Ben testere ile enine ikiye bölüyorum,çiçek saksısı,kalemlik vs yapıyorum içindeki beyaz kısmı boşaltıktan sonra.Bu beyaz kısım da bıçakla rahatlıkla kaldırılabilir.

Mario oyna dedi ki...

sağol kardeş.

Adsız dedi ki...

Tesekkurler. Inanimaz gibi gorunuyor ama ise yariyor. Baya eglenceli hatta. Sirtina herhangi bir satir, buyuk bicak ya da uzun keser ile dondurerek vurmaniz yeterli.

Adsız dedi ki...

ama tadı nasıl çok merak ediyorum 8,9 yaşlarında aldık bozuk çıktı şimdide ananas yiyorum ve hiç bozulmuyo