26 Aralık 2008 Cuma

Aebleskiver


Noel tatlılarına devam bu seferde İskandinav aleminden bir şeyler katayım dedim. Aebleskiver anladığım kadarıyla elma dilimi manasına geliyormuş, e hoşuma gitti elma turtaya güzel gider dedim. Gelgelim işler hiç umduğum gibi çıkmadı, meğerse o eskidenmiş, bu kekçiklerin içine eskiden elma dilimi konurmuş, ama gel ve git zaman olmuş, İskandinavlar tembelleşip içine sadece hazır elma sosu koyar olmuşlar. O da olur dedim ama derken bir sorun daha çıktı malzemeyi, unu, şekeri,yumurtayı, sütü, kremayı bulmak dert tabii ki değildi ancak aebleskiver'i yapmak içi özel bir tavaya ihtiyaç var. Maya veya kabartma tozuyla bir nevi krep hamuru gibi hazırlandıktan sonra döküm ve içinde yarı küre şeklinde çukurları olan özel bir tavada ocakta pişirmek gerekiyormuş, altı pişince alt üst edip el maharetiniz varsa tam küre şeklinde kekler elde ediliyormuş. Bu tavalardan tabi ki Mahmutpaşa'da bulamadım, zaten bu tavalar döküm olduğundan pek kıymetli ve ağır olup Noel hediyesi olarak makbuliyeti varmış. Bir gün bize de hediye olarak gelirse ve adeti olduğu üzere yanında da bir şişe Glögg olursa deneriz yeriz.

3 yorum:

EBRULİ dedi ki...

donat makinesi gibi bi şey mi acaba.Döküm aracımız olmadan yeme şansımız yok yani.Elmalısını da,ela soslusunu da seveceğime eminim halbuki.Paylaşım için teşekkürler.

Son Efendi dedi ki...

sevgili ebruli,
azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz diyorsanız şu minik kek çukurları olan teflon kaplı tepsilerden elinizde varsa kapağı açık fırında pek ala oluyor, tavsiye ederim.

EBRULİ dedi ki...

yok ama oluysa alırım hemen.mutfak konusunda özellikle azmin elinden ,elimden bi şey kurtulmaz diyorum:)