25 Aralık 2008 Perşembe

Mariage Kardeşler Çaycısı

Şu eskilerden kalan dükkanlar gibisi gerçekten yok, kurukahveci Mehmet Efendi mahdumları, Hacı Bekir şekercisi gibi yerlere uğradıkça bunca yıl ayakta kalmış olmalarına insanın saygı duymaması mümkün değil. Etrafımızın sahte kurumsal franchise larla çevrildiğini görmek, sivilceli ve sattığının tadını bilmeyen elemanlarla doldurulduğunu bilmek ve sürekli sabit ama kiyafetsiz ürünlerle burun buruna gelmek beni artık sıkıyor. Maalesef tüm dünyada gidişat böyle, direnen bir kaç kadim mekanı yitirirsek yeni kuşaklara ne kalacak. Mariage Freres Paris'te şimdilik gayet iyi şekilde direnen bir kaç yerden biri, işleri çay satmak. 166o yılında genç Nicolas Mariage Fransız kralının ticari seferine katılıp Fars diyarına oradan da Moğol diyarına ulaşınca çayla tanışmış. Ancak sonrası biraz karanlık ta ki torunlarından Henri ve Edouard Mariage kardeşler 1854 de August Mariage & Co adında çay satan bir yer açana kadar elde fazla bir bilgi yok. 3o rue du Bourg-Tibourg o gün bugündür 500 ün üzerinde çeşit çay satmakla kalmıyor aynı zamanda Paris'in de yegane çay salonu. (tabii ki diğer 2 şubeyi saymazsak). Fransızlar genellikle çay içmediklerinden, Mariage kardeşlerin çaylarını istedikleri her şeyle karıştırmaları ve Fransızların parfüm merakından esinlenerek yeni çaylar yaratmaları mümkün olmuş. Mariage kardeşlerin çaylarında akla gelen ne kadar güzel kokulu malzeme varsa bulmak mümkün, buna kısaca "melange" diyorlar başka bir deyişlede "çayda Fransız sanatı" adını takmışlar.
Öte yandan çaylarını sunma konusunda gösterdikleri hassasiyeti demleme konusunda da gösteren Mariage kardeşler, demlemenin her zaman kendi buluşları olduğunu söyledikleri "5 altın kural"a göre uygulandığını dolayısı ile her zaman belli bir tür çayın aynı tadı vermesini sağladıklarını belirtiyorlar. Mariage kardeşler ucuz bir yer değil, kiloyla çay almayı unutun, tüm satışları gram üzerinden.

2 yorum:

EBRULİ dedi ki...

Paris gezisi öncesi okusaydım keşke. bu güzel yazınızı.Gramla da olsa,tadımlık da olsa ucundan bakardım çaylara.Not aliim bunu ben,bir daha gidersem eğer (inşallahh)mutlaka uğrarım.teşekkürler paylaşımınız için.

EBRULİ dedi ki...

neden yoksunuz..