21 Şubat 2008 Perşembe

Katamari Damacy Keki

Bu aralar havanın soğuk olmasından mütevellit tatlıya düşmüş durumdayım. Her türlü tatlıya karşı olan ilgimi gidermeye çalışırken Katamari Damacy kekiyle karşılaştım. Aslında ne kesin bir tarifi var nede tanımı. Katamari Damacy Japon menşeli bir bilgisayar oyunu, bu oyundan ilham alınarak ortaya çıkan bu kekin genel özelliklerinden biri de halen tarif olarak gelişiyor olması. İçimde ki veledin ağzını şapırdatan bu kekin tarifleri netde geziniyor, siz de el atın siz beğenmeseniz bile çocuklar bayılacak.

Lapsang Souchong

Çay memleketi olmamıza rağmen halen dünyanın en kötü işlenmiş çaylarını içmeye devam ediyoruz. Oysaki çay üretiminde ve tüketiminde dünyanın sayılı
ülkelerinden biriyiz. Denim boyalı kaçak Suriye çayına (malum Suriye çölleri çay üretimi için ideal) bile alaka gösteren milletim her nedense adam gibi bir çaya hep burun kıvırıyor, iyisine prim vermiyor. Ben genellikle muhtelif Rize çaylarını harmanlamak zorunda kalıyorum. Oysa ki az da olsa içlerinde müthiş çaylar var, her neyse mesele ağız tadı bir defa kötüye alıştımı hep öyle gidiyor. Neyse mesele benim sorunum değil bizim evde çay hakkı ile demlenir. Yabancı bir çay elime geçerse de hakkını veririm. Güzel bir tadı da paylaşmak isterim. Ancak bugüne kadar her kime Lapsang Souchong sundu isem hep aynı tepkiyi aldım 'aa bu çay lastik kokuyor!). Lastik falana koktuğu yok bu halis muhlis en müthiş çaylardan biri. Çin'in Fujian eyaletinde Wuyi dağlarından toplanan bu çay eski zamanlardan beri nemli iklimde kurutulmak amacı ile tütsülenmiş. Çam ve sedir ağırlıklı odun ateşinde elle yuvarlanan yapraklar daha sonra gene ateş üzerinde okside edilirken sürekli reçineli duman içinde kalarak tütsüleniyorlar. Daha sonra bambu tepsilerde kurutulan çayların iri yapraklarının (kırık olmaması gerekiyor) demlenmiş aroması soğuk ve nemli dağ başlarının tütsülenmiş sıcaklığı ile yüklü. Oldukça pahalı olan bu çay bu aralar tekrar popüler olduğundan sahtesi mebzul miktarda. İnanılmaz altın rengi bir liköre sahip bu çaya isteyen burnunu kıvırsın, eşşek hoşaftan ne anlar.

Kakao Kan Deveranınıza Yarıyor

Yapılan son araştırmalara göre kakao içerdiği bileşikler sayesinde kan dolaşımının düzelmesine ciddi etki yapıyor. Sıcak kakao bu kış günlerinde içine de biraz rom girerse hiç fena olmaz diyorsanız, bunun kan dolaşımınıza fazla bir yararı olmayacağını bilmenizde fayda var, keza kakaolu kek de işinize pek yaramayacak. Zira kakaonun bu etkiyi yapabilmesi için halen kullanılan işleme biçiminin değiştirilmesi gerkiyormuş. Dr. Naomi Fisher ve Dr. Norman Hollenberg adlı iki uzmanın The journal of Hypertension dergisinde yayınlanan bir makalesine göre geleneksel işleme biçimi kakao bünyesinde ki flavanolleri yitirilmesine neden oluyor. Flavanollerin damar sağlığı için son derece önemli olduuğunu vurgulayan uzmanlar, bu maddelerin damarları genişlettiğini ve şu anda bu amaçla kullanılan nitrogliserine benzer bir etki yaptığını söylüyorlar. Ancak flavanollerin şu ana kadar yapılan araştırmalarda 50 yaş üzerinde ki insanlarda daha etkili olduğu da ortaya çıkmış. Bu durumda çikolata yemeye devam etmekten başka bir çare görmüyorum.