26 Mart 2008 Çarşamba

Kohl Rabi


Son zamanlarda pazarımda görüntü yapan kohl-rabi muhtelif şekilde ismlendiriliyor. Köşebaşındaki satıcı kolarabi, biraz ilerde kolraabi vs. Kohl rabi aslında Alman'dan geliyor, Kohl-lahana ve rübe-turp şeklinde. Aslen lahana olan kohl rabinin (Brassica oleracea)köke yakın şişkinliği turbu andırıyor doğrusu. Ne lezzeti nede yemekardılı problemleri turba banzeyen sebze tam salatalık. Bazı türleri oldukça tatlı olan nebatın mora yakın renkli olanları olduğu gibi bazılarınında içi mor olabiliyor. Bulursanız kaçırmayın.

Kimçi


Turşu denince üzerimize fazla millet tanımayız,ancak Koreliler de bu işte hiç fena değiller. Kışları oldukça soğuk olan bu ülkede kimçisiz yemek yenmiyor. Bizde de Çin lahanası diye satılan lahana (baechu) dan yapılanı en çok tüketileni. Kore lokantalarının sarımsak kokusuda buradan kaynaklanıyor. Sarımsak,acı biber, bazen taze soğan katılan ve toprak küplerde uzun süre fermente edilen kimçinin 200 e yakın çeşidi var. Bir çok korelinin yemeklerinde mutlaka bulunan kimçi aynı zamanda çorbalara ve yemeklere de katılıyor.

Boerewors


Mangal sezonu yaklaşmak üzere iken dünya mangallarından biri olan GüneyAfrika'da sezon kapanıyor. Braii adı verilen mangala en çok atılan lezzetlerden biri de hiç kuşkusuz Boerewors, yaklaşık tercümesi köylüsucuğu olan boerewors taze tüketiliyor. Genelde sığır ve koyundan yapılan nefasetin bugünlerde her etten yapılan çeşitlerini bulmak mümkün. Uzun bir bağırsağa doldurulduğun bazen boyu 1metreye kadar uzadığı için sarılarak pişiriliyor. Yapımında kıyılmış yağlı et, kişniş,sirke,karabiber,yenibahar,karanfil kullanılan sucuk oldukça yağlı olduğu için ızgarada daha başarılı oluyor.