3 Nisan 2008 Perşembe

Furikake

Malum Japonlar bizim gibi pilav yapmayı henüz öğrenemediler, o yüzden hem yetiştirdikleri, hem de pişirdikleri pirinçlerin pişme yöntemi yüzünden sossuz, baharsız gitmiyor. Bu yüzden pirincin üzerine ektikleri muhtelif bahar malzemesine furikake deniyor (aslen pirince ekilecek birşey gibi bir anlamı var). Her ne kadar bir yığın çeşidi olsa da genelde furikake kurutulmuş yosun,ton balığı, tuz, şeker ve susamdan ibaret.

Gravlax

Gravlax yada gravad lax sanıldığının aksine kesinlikle füme somon değildir. Aksine kuru salamura tabir edilen bir yöntemle yapılır. Tuz, şeker, dereotu ile karıştırılıp somon kaplanır ve bir kaç gün kurutulur. Yumuşak ama tokça bir kıvama ulaşan somon kapari,kırmızı soğan karabiber katkısıyla taze olarak yudulur. Dolapta yapmak şartı ile herkesin uygulayabileceği bu balık hazırlama yöntemi İskandinav balıkçılarının tuzladıkları fazla somonları kuma gömerek saklamaya çalışmalardan türemiş bir yöntemdir, gravlax hemen hemen çukurda somon manasına gelir, bugünlerde yutturulmaya çalışıldığı gibi kesinlikle füme değildir!

Römertopf


Güveç benim için akansuları durdurmak anlamına gelir, ancak nedense toprak memleketinde adam gibi güveç bulmak bu kadar zor anlaşılır gibi değil. Aslında insanoğlunun ilk pişirme kabı binlerce yıldır her kültürde kullanılıyor. Römertopf ise güvecin Alman versiyonu, seramik yapmayı Romalılardan öğrenen Cermenler güveç işinde de onlardan esinlenmişler. Römertopf zaten Roma güveci demek. Yıllar önce birilerine hediye diye alıp vermediğim ve kullandığım için hiç vicdan azabı çekmiyorum. Yüksek kaliteli bir toprak güveç olan Römertopf kullanılmadan önce suda bekletiliyor. Sonra malzemeyi doldurup fırına veriyorsunuz. Su katmak söz konusu bile değil herşey kendi suyuyla pişiyor. Nefis! Ekmek bile yapmak mümkün. Ümidim yerli bir üreticinin çıkması neden olmasın? Siz şimdilik Berlin'de ki teyzenizden 42 numara taraklı ayakkabı yerine Römertopf isteyin .