18 Temmuz 2008 Cuma

Doritos Japon Usulü


Japonları pek anladığımı söyleyemeyeceğim, özellikle iş bazı konulara dayandığında. Uluslararası üreticilerden Frito Lay, bilindiği gibi bizde de Doritos üretimi yapıyor. Ancak Japon versiyonu bizimkinden biraz farklı olsa gerek. Pakete dikkatle bakıldığında gözlüklü çizgi roman kahramanı diğer kahramanın apış arasına basmak sureti ile çevirmeye/el arabası gibi sürmeye/tuş etmeye çalıştığı izlenimi oluşuyor. Japon dili ve edebiyatına olan doğal uzaklığımdan ötürü yazanları da okuyamıyorum. Bu Doritos nelidir? Tadından adamı yerle bir mi eder? Umarım biri yardımcı olur.

Deniz Böceği


Deniz böceği yada deniz kereviti zaman zaman ukala ve cahil işletmelerde langustin adıyla takdim ediliyor.İş bu deniz kitinlisi şu ithal uzakdoğu karidesleriyle asla kıyaslanmayacak bir lezzet. Akdenizde sadece bizde ve Adriyatikte bulunan bu mahluk teknik olarak Norveç İstakozu (Nephros Norvegicus) adıyla tanınıyor, ayrıca Dublin koyu karidesi (Dublin bay prawn),Scampi (genelde pişirilmiş hali, langoustine olarak da adlandırıldığından kafa karıştırıcı bir durum hasıl oluyor. Eskiden kimsenin yüzüne bakmadığı bu dip hayvanı diğer türlerin özellikle daha yumuşak kabukluların azalması ile kıymete binmiş durumda. Kabuğu oldukça sert ve dikenli olabilen enfes yaratığın irice olanlarının kafa kısmı ve kıskaçlarıda atılmamalı. Taze bulursanız misket limonuyla bir dakika terbiyeleyip çiğ bile yenebilir. Haşlayacaksanız suyunu atmayın balık çorbası için mükemmeldir.

Balans Brau


Pirinç birasından (Efes) sıkıldıysanız İstanbul'da kendi birasını yapan bir kaç yeri denemenizde fayda var. Nevizade'nin dibinde Balo sokakta yer alan Balans adlı gürültülü mekanın altında Balans Brau yeni bir soluk. Acı metal kokulu, iyi yıkanmamış bardaklarda sunulan, her daim miktarı eksik Beyoğlu spesyalitesi (Aka fıçı Efes) den sıtkımın sıyrıldığı sıcak bir akşam gözgöze geldiğim bira (aslında "lar" zira birden fazla çeşidi var) tamamen mmm. Kendi yapımları olan biralar olabildiğince taze, pastörize ediyorlar mı, çene çalmaktan meşgul mekanın çalışanlarına soramadım ama eğer değilse daha da iyi. Kıta Avrupasının Alaman/Çek ekolüne benzese de yerli olması aslında yetenekli bir millet olduğumuzun kanıtı. Tanımasam da gıyablarında fikir ve finans sahiplerini kutluyorum. Özellikle kristal enfes, şu anda var olan en iyi bira diyebilirim. Geniş ölçekli üretim mamulu biralara sözüm yok onlarda ellerinden geleni yapıyorlar ancak gerçek bira denilince yerinde üretilmiş kendine has ve zaman zaman ufak tefek mevsimsel değişiklikleri olan bira anlaşılmalı. Üstelik fiyat olarak da malum biralardan hiç de farklı değil. Bir not da yemeklere, henüz tadamadım amma velakin gerek porsiyon boyutları gerek görünüşleri oldukça dehşetengiz. En kısa zamanda kendime bir sponsor bularak geri dönmeyi düşünüyorum..