28 Temmuz 2008 Pazartesi

Hachinoko


Yolunuz Japonya'ya düşerse hachinoko yemeden dönmeyin. Hachinoko eşekarısı larvalarından ve yavru eşekarılarından yapılan nefis bir şey. Ballı soya ile pişirilen hachinoko sade japon pilavı ile yenildiği gibi içki yanında kuruyemiş niyetinede gidiyor. Hachinoko bulmak tabiki kolay değil, yabani arıları avlamak için çeşitli yöntemler var. Gifu'da avcılar bir parça tavuk etine ipek bir iplik ucuna da pamuk bağlıyorlar. Yaban arıları eti alıp yuvalarına uçarken pamuğu takip eden avcılar arıların yuvasını bulup duman yardımıyla savaşçı arıları bertaraf ediyorlar, sonra gelsin larvalar. Müteveffa Japon padişahı Hirohito uzun ömrünü her fırsatta yediği hachinoko ya borçlu olduğunu söylermiş. Sakın evde denemeyin sokulursunuz.

Dülger Balığı


Dülger balığı yamyassı vucudu ve koskoca kafasıyla en güzel balık yarışmasında ilk elemede ekarte olucak tipten bir balık. Koca ağzı ve ortasında ki kara nokta ile başka bir balıkla karıştırmak pek mümkün değil. Dülger malum marangoza verilen başka bir ad, ama bu balığa neden marangoz dendiği kesinlikle bir muamma, Latince adı Zeus Faber (kalem tanrısı zeus?) Fransa ve İtalya'da ise St. Pierre olarak tanınıyor. Hikayeye göre aziz Peter balığa başparmağı ile dokununca siyah leke ortaya çıkmış. Şimdilerde azaldığının görüyorum, üremek için enaz 3-4 yaşına gelmesi gerekiyor bu yüzden hızla kayboluyorlar. Dip balığı olan dülger yaşadığı yerin de en sıkı avcı balıklarından . Kellesi gidince geride fazla bir kısım kalmasada özellikle tavası müthiş oluyor.

Brunost


Brunost Vikingler diyarı Norveç'in kırsalından gelme bir peynir. Brunost kahverengi peynir anlamına gelsede aslen bu gıda maddesini peynir saymak mümkün değil. Zira peyniraltı suyu ile yapılıyor. Gçmiş te pek zengin olmayan Norveç köylüleri peynir sonrası bizde genelde atılan sonrada gıda endüstrisinin ihtiyacı olduğu için ithal edilen peynir altı sularının ısıtılıp suyunun buharlaştırılmasından geri kalanla elde edilen Raudost (kırmızı peynirler )üretim tekniklerine dayanıyor. Buna genelde Mysost deniliyor ve en basit şekilde üretilen brunost da bu. Brunost ise genelde Mysost a krema ve süt katarak pişirilme yöntemiyle üretiliyor, krema ve sütteki laktoz şekeri karamelize olup brunosta hem rengini hemde karakteristik tatlılığını veriyor. Antep pekmezini andıran tadı ve orta yumuşak havası nedeni ile daha çok reçel vs ile yenilen brunost gerçekten çok farklı bir süt mamülü. Prim adı verilen tipinde enaz %30 su olması nedeniyle sürülebilir bir yapısı var, Ekte Geitost hakiki keçi brunost u anlamında ve keçi sütünden yapılıyor,Flotemysost ise peynir altı suyundan yapılan bir kremaya benziyor, Grundbrandsdalsost ise inek sütünden yapılıyor ve en çok tanınanı. Her Norveçli'nin bu konuda kendine özgü bir fikri olduğunu belirteyim, konu üzerinde saatlerce tartışabiliyorlar.