2 Şubat 2009 Pazartesi

Kore Usulü Çiğ Et Yukhoe


Nedense anlamadığım bir şey var, bizim millet elalemin çiğ et yediğini duyunca bir surat asıyor, bir burun kıvırıyor ki sormayın gitsin. Yahu biz çiğköfte diye bir şeyin müptelası değilmiyiz? ya da pastırma fırında mı hazırlanıyor? Biraz moda tabiri ile 'light' olalım. Zira bu işi pek de güzel yapıyor Koreliler. Önce hayvanın makbul bir yerinden alınan et (ne tarafıdır bilemiyorum zira Kore lisanına pek aşina değilim ancak iyi bir yeri olduğu kesin) tuzlu suda defalarca yıkanarak içindeki bütün kan alınıyor. Daha sonra çok keskin bir satırla jülyen tabir edilen ince şeritler halinde kesiliyor. Yukhoe artık terbiyeye hazırdır. Yukhoe nin terbiyesi ince doğranmış taze soğan, dövülmüş sarımsak, karabiber, susam yağı (bu bizde de satılan Çin işi kavrulmuş susam yağı olmayıp İzmir'in susam yağına benzer), susam, çam fıstığı, bal ve tuz dan oluşuyor. Terbiye içinde yatan etler bir kaç saat sonra üzerine çiğ yumurta kırılıp servis ediliyor. Şimdi tabii ki bu yukardaki tarif aslen 200 yılı aşkın eski bir metin olduğundan işin orijinal versiyonu, ancak günümüzde işler biraz değişik olabiliyor. Mesela artık soya sosu devreye girmiş durumda, bal yerine toz şeker ginseng ve hatta asya armudu diye bilinen Pyrus pryfolia katılarak hazırlanıyor, eh fena da olmuyor.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Et yeterince ince kesilirse 1-2 saatte marine oluyordur herhalde. Baharat vb. de güzel ayarlanırsa et pek bi güzel ağızda dağılır. Çiğ et senin de yazdığın gibi kulağa biraz rahatsız edici gelse de güzel marine edildiyse yiyebilirim ama çiğ yumurta aslaaaa.

Son Efendi dedi ki...

et bir iki saat içinde terbiye oluyor, çiğ yumurta tabi ki alışkanlık meselesi salmonella riskinden dolayı zaten tavsiye etmiyorum..