5 Şubat 2009 Perşembe

Tuzda Karides


Efendim tuzda balık olurda neden karides olmasın diyerek yola çıkarsanız enfes bir yemekle tanışırsınız. Hata yapmanız neredeyse imkansız, sadece fırına gireceğinden kullanacağınız kap kacak yanar/erir türden olmasın yeter. Yuvarlak olması tercih sebebi olsun, ayrıca fazla derin olmamasına da dikkat ederseniz iyi olur çünkü karidesler tuzun içinde pişeceğinden eşit ısı transferi gerekiyor.
Malzeme için eğer küçük boy karides kullanacaksanız 40 adedine 1 kg tuz gerekiyor, orta boy için 20 karidese 1 kg ve jumbo diye satılanlara meyil etti iseniz 10 adede 1 kg tuz kafi. Tuz şu turşuluk denilen iri tuzlardan olmak zorunda, ince tuzla maalesef istenen sonucu almak mümkün değil, meret beton gibi gibi katılaşıyor.
1/2 limon
1-2 kaşık zeytinyağı
isteğe bağlı olarak bir avuç doğranmış reyhan veya fesleğen taze olması önemli, kurutulmuş olanları pişerken yanarak acılaşabiliyor.
*Bütün tuzu bir kaba boşaltıp üzerine yarım limonu, doğranmış fesleğeni ve zeytinyağını ekleyip bir güzel karıştırın.
*Bu harcın yarısını yuvarlak kabın dibine yerleştirin, yayarken tuz kalınlığının eşit olmasına dikkat edersek iyi olur.
*Karidesleri kafaları dışarı,kuyrukları orta noktayı gösterir şekilde papatya vari bir şekilde yerleştirin.
*Geri kalan tuzu karideslerin sadece ve sadece kuyruk ve gövdelerini örtecek şekilde yayın. Kafaları kesinlikle örtülmemelidir zira pişip pişmediğini ancak bu şekilde anlarsınız.
*Fırını 200 c ye önceden ısıtıp karidesleri orta rafa yerleştirin. Genellikle 10 dakika dan fazla pişmesi gerekmiyor, orta boylar ve küçükler doğal olarak biraz daha hızlı pişiyor. Pişip pişmediğini anlamanın püf noktası kafaları gözlemlemekten geçiyor. Yanmaya başladıkları an olayın hitamı gelmiş demektir. Genellikle hava olsun diye bu tepsi sofraya getirilir ve misafirlerin tuzu didiklemeleri seyredilir. Ben bunu asla tavsiye etmiyorum, tuz bir defa ısındımı karidesleri pişirmeye devam ediyor, bu yüzden elinizde takır takır kurumuş karidesler olsun istemiyorsanız bence fırından çıkarır çıkarmaz tuzdanda çıkartın. Ben genellikle dövülmüş sarımsak ve kırmızı biber (salçalık) ile karışık zeytinyağını tabağa döküp karidesleri üstüne yerleştirmeyi tercih ediyorum.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

sayın efendi,

denedim pek enfes oldu, özellikle çocuklarım bayılarak yediler teşekkür ederim.

Nihal