16 Nisan 2009 Perşembe

Biralı Sardalya


Rakı sofrasını uzun zamandır ihmal ettiğimin farkındayım, ne yapayım insan gerçek rakı sofrasında vakit geçirince sanal aleme geçmekte biraz zorlanıyor . Öte yandan şu mevsim geçişleri artık birbirine karıştığından er kişi bazen ne istediğini bilemez hale geliyor, şükür güneş açtı ve hızla yaza doğru yuvarlanıyoruz. Balık meraklıları için av mevsimi kapandı kapanacak ve bu arada sardalya'lar ufaktan ufaktan arz-ı endam etmeye başladı. Nedense milletimizin pek deli olmadığı bu balık bana kalırsa bu mevsimi ifade eden en güzel deniz hayvanatından biri. Galiba fazla pullu olması insanların gözünü korkutuyor, oysa ki hem ayıklaması kolaydır hemde pullardan kurtulmak. Üstelik hamsinin kılçığını çiğken ayırması nasıl kolaysa sardalya da hiç farklı değil. İşte aşağıda ki basit tarif içinde kılçıksız sardalya gerekiyor. Yok uğraşamam derseniz de yerken ayırırsınız ne yapalım seçim sizin, kılçıklı yapın. (Biralı hamur midye tavanın esası olduğundan oldukça fazla meraklısı olduğunu da biliyorum o yüzden değişik malzeme işe biraz heyecan katıyor.)

1/2 Fincan bira
1/2 " un
1/2 çay kaşığı tuz
500 gr saldalya
balıkların serbestçe tavada yüzebileceği kadar sıvı yağ.

*Unu, tuzu, ve birayı çırpma teliyle bir güzel karıştırın, ancak bira köpüklü olduğundan sizi şaşırtabilir ve ortaya çıkan hamur sulu olabilir. Kıvam salep in az biraz kalını olacağından azar azar katmakta fayda var.

*Ayıkladığınız sardalyaları bir tepsiye yerleştirip az biraz unlayın, bunun amacı diğer cıvık hamurun daha iyi yapışmasını sağlamak olduğundan ihmal etmemekte fayda var.

*Yağın altını bir güzel açıp sıcaklığı 190 C ye getirin. Yağın sıcak olması dış yüzeyin bir an önce kurumasını sağladığından, hamurunda daha fazla yağ çekmemesi için çok önemli. O yüzden tavayı tıka basa balıkla doldurmamakta fayda var, zira her balık tavaya girdiğinde basit fizik kuralları gereği ısıyı düşürecektir. Balıklar yağın içinde yüzerken arada bir karıştırmakta iyi olur, hem birbirlerine yapışmazlar, hemde yüzerek altüst olup eşit kızarırlar. Tabi bu arada bir ufak uyarı, aman gözünüzü seveyim tavanın içinde ki yağı tepeleme doldurmayın, içine malzeme girince taşabilir ve bu kadar kızgın yağın aynen benzin gibi alttan gelen alevle parlayabileceğini de sakın unutmayın.

*Balıklar klişe sözle altın rengini az biraz dönünce pişmiş demektir, kağıt havluda yağını aldırıp sıcak servis yapmak en iyisi, yanına dövülmüş sarımsak eklenmiş mayonez müthiş iyi gidiyor.

3 yorum:

Eda dedi ki...

Merhaba..
Ranch sos tarifi ararken geldim buraya :)
Verdiğiniz tarifi denediniz mi, tadı burger kingteki ile kıyaslanırsa aynı mıdır, bunları merak etmiştim..
Çok güzel bir blog, sevgiler..

Son Efendi dedi ki...

nezaketiniz için teşekkürler eda, denemediğim hiçbir şeyin tarifini vermiyorum o yüzden tarifler o kadar sıklıkla gelmiyor, uzun zamandır yazmamış olmamın bir nedeni de bu aralar bahar tembelliğim olsa gerek :), sorunuza gelince burger king de sardalya olmadığına göre ranch sos dan bahsediyoruz herhalde :) bana sorarsanız tadı çok daha iyi zira diğeri endüstriyel ölçekde imal edildiğinden o sanayi tadından bir türlü kurtulamıyor. ancak malum ağız tadı çok kişisel, o yüzden deneyip kararı sizin vermeniz en doğrusu. afiyetle kalın.

Eda dedi ki...

Cevap için çok teşekkürler, mesaj alındı :) Ben de çok nadir yiyorum orda zaten, obez olmaya niyetim yok :))
Şu yorum onaylamayı kaldırsanız ne iyi olur..