2 Haziran 2009 Salı

Bobotie


Bobotie, Güney Afrika mutfağının en eski yemeklerinden biri olmasına rağmen aslında kökleri taa 17. yy a ve Endonezya'ya dayanıyor. Hollanda Doğu Hindistan Şirketi'nin o zamanlar sömürgesi olan Endonezya'nın Bobotok adı verilen yemeği Hollandalı sömürgecilerin hoşuna gidince iş çığırından çıkmış sanırım. Güney Afrika o zamanlarda uzakdoğu cihetine giderken ikmal için Hollandalılar tarafından kurulan ve kullanılan ve de sadece Cape Town şehrinden ibaret olduğundan, hem uzakdoğudan getirilen Malay asıllılar hemde Hollanda asıllı Boer'lerin bir güzel kaynaşıp melezleştiği küçücük bir nokta idi. Bu durumda Bobotok'un bobotie haline gelmesi kaçınılmaz görünüyor. Geçmiş te muhtelif baharat ile yapılan bobotie şimdi Curry karışımıyla basitleşmiş gibi görünsede zaten bu karışımda muhtelif baharatın olması tadını kompleks bir hale getiriyor. İçine sığır eti yada daha yağlı olsun diye domuz katılsada Cape Town bölgesi koyun ağırlıklı bir tarıma sahip o yüzden kuzu eti kullanmak daha doğru olur diye düşünüyorum, denemekte fayda var yazın soğuk olarakta yeniyor ( soğuktan kastım oda sıcaklığı).
Çiçek yağı
Tuz
Taze çekilmiş karabiber
1 Kaşık curry karışımı (acı olmasını isterseniz içine kırmızı biber ekleyebilirsiniz)
1 Çay kaşığı zerdeçal
1 Kaşık şeker
2 Kaşık sirke (elma tercih edilirse daha iyi olur)
1 Kahve fincanı kuru üzüm
1 Kahve fincanı doğranmış kuru kayısı
1 Dilim ekmek
1 Fincan süt
3 Yumurta
2 Orta boy soğan
ve ideal olarak 750 gr yağsız danaya eklenmiş 250 gr yağlı kuzu etiyle çekilmiş bir kilo kıyma gerekiyor.
*Soğanları çentikledikten sonra çok hafif ateşte öldürün, daha sonra kıymayı ilave edip topaksız olacak şekilde kavurun. Kıymayı soğanlar iyice yumuşamadan atmazsanız finalde ağzınıza pabuç gibi soğanların gelmesini önlersiniz.
*Ekmek diliminin kabuklarını ayırıp iç kısmını sütle yumuşatıp,elinizle ovalayın dağılması gerekiyor, iyice un ufak edip macun haline getirmeden kıymaya atıp karıştırın, bu arada sütü atmayın daha sonra lazım olacak.
*Yumurta ve süt harici ne kaldıysa hepsini kıyma ya ilave edip bir güzel karıştırın.
*Bu arada fırınınız 180 dereceye önceden ısıtırsanız makbule geçer, kıyma karışımını derince lazanya yapabileceğiniz bir tipde tepsiyte yayıp üzerinde yumurta karışımına yer olacak bir derinlikte tutun. Yumurta pişince genellikle kıymanın beşte biri kadar kabarıyor , biraz hokus pokus biraz dikkat yumurtanın kabarıp taşmasını önler.
*Istılmış fırında kıymayı bir saat kadar 180 derecede pişirdikten sonra, yumurta ve sütü çırpıp üzerine döküp fırına iade ederseniz son aşamaya gelmiş oluruz. Yumurta için aşağı yukarı yarım saat yeterli oluyor, şimdiden afiyet olsun.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

bu yemeğin ağır olma durumu nedir

Son Efendi dedi ki...

bu yemeğin ağır olma durumundan kastınız yağlı olup olmaması ise, o sizin koyacağınız etin yağ oranı ve damak alışkanlığınızla alakalı bir "durumdur".benim durumumda zaten vermiş olduğum oran ağız tadımın durumunu gösteriyor sanırım, durum budur.