9 Haziran 2009 Salı

Horchata


E yaz gelmişken yazlık içeceklerden bahsetmesem olmaz, özellikle Mısırdan çıkıp yüzlerce yıl batıya giden, doğduğu yerde unutulan ve şimdilerde Latin Amerika'nın en gözde içeceklerinden biri olan horchata veya bizim diyebileceğimiz gibi orçata benimde favori serinleticilerimden biri. Yapması zahmetli gibi görünsede sadece bekleme süresi olan ve imalat kısmı gayet basit olan orçata aslında güneyde bizdede yetişen topalak dan yapılıyor. Topalak aslen Mısır menşeli bir bitki kökü, oldukçe besleyici olan bu bitkiyi İspanya'ya 700 yıllarında giden Arap orduları beraberinde götürmüş, 1200 lü yıllara kadar devam eden Arap varlığı sırasında iyice İspanyol kültürüne kaynamış ve özellikle Valensiyada yerleşmiş olan orçata, oradanda Latin Amerika'ya altın peşinde koşan İspanyollar'!la taşınmış. Latin Amerika'nın bir çok ülkesinde değişik türleri olmasına rağmen iki ana türü var, topalaklı olanı ve topalaksızı. Şimdi topalak bulmak son derece zor olacağından gelin biz bunu elimizde ne varsa ona uyan modeliyle yapalım.
Herşeyden önce
6 -7 Çorba kaşığı Osmancık pirinci gerekiyor
buna ilave olarak
1 Fincan mutlaka soyulmuş badem
1 Parmak boyu kabuk tarçın
1 Fincan toz şeker
aman limona bayılırım derseniz biraz limon rendesi
ve tülbente ihtiyacınız var.
*Sağlam bir blender de öncelikle pirinci un haline getirmeniz gerekiyor, sakın pirinç nişastası kullanmayın o ayrı bu ayrı.
*Ardından da şeker hariç tüm malzemeyi bir kaba koyup üzerine 2-3 fincan kaynar suyu döküp karıştırın ve oda sıcaklığında akşamdan sabaha bırakın.
*Sabah elinizde bir şeye benzemeyen ama hoş kokan bir karışım olacak, bu karışımı tekrar blendere koyup pütürsüz bir bulamaç olana kadar döndürün durun, bu işlemde motorun gücüne göre üç-beş dakikanızı alır.
*Ortaya çıkan bu bulamacı tel bir kevgirden süzmek gerekiyor, ancak kevgire boca edilmeden önce kevgirin tabanını 3-4 kat tülbentle kaplayın (aslında müslin bulursanız tek yada çift kat yeter). Bulamaca iki fincan ılık su ekleyip karıştırın ve süzün,iyice süzdükten sonra kollarınıza kuvvet tülbenti bohça gibi sıkıp arkada kalan posadan ne çıkarırsanız kardır.
*Artık yapmanız gereken şeker ilave edip, 2 fincan daha su katmak. Şekeri istediğiniz kadar atabilirsiniz keza suyuda ancak kıvamı sütten daha ince olmazsa daha iyi olur.
Buzdolabında soğutuncada orçata artık içmeye hazır hale gelir mutlaka deneyin benden söylemesi.

2 yorum:

Eda dedi ki...

Çok enterasan bir tarif.. Kuvvet gerektiriyor, bende olmayan bir şey :)
Paylaşım için çok teşekkürler..

Levent dedi ki...

Hocam, ellerinize sağlık, takibinizdeyim bundan sonra