24 Ağustos 2009 Pazartesi

Keropok Lekor nasıl Yerlileştirilir..


Keropok lekor Malezya' yerlilerinin yapmış olduğu bir nevi balık köftesi, balık etleri, sago palmiyesinin unuyla yapılan bu köftenin yapılışı biraz değişik. hazırlanan köfte önce haşlandığından daha sonra kurutulup kızartıldığından yemesi pek kolay, lop lop gidiyor. Ancak tadı baharatsız olduğundan pek ehven değil, bir nev-i diyet yemeği tadında, zaten onlarda yerken sambal kullanarak tad vermeye çalışıyorlar. Ben de yapılış biçimini kullanarak ama yerlileştirerek yapıyorum ve ortaya oldukça iyi bir yemek çıkıyor.Ramazan münasebeti ile ne yapalım diyenlerin, sofraya değişik bir şey koymak isteyenlerin hoşuna gider sanırım.
malzeme listesi oldukça basit,
taze balık
yarısı pirinç unu,diğer yarısı buğday unu olacak un karışımı.
ve köfte baharatı yeterli..
Ben işi azıtıp sucuk baharatı karışımı koyuyorum, inanılmaz bir şey çıkıyor ortaya.
Balığın türü önemli değil, sadece iri olması yeterli, temizlenmiş çiğ balığın etlerini didikleyerek ayırıyorsunuz, bu sırada etleri buz doldurulmuş bir tencereye yerleştireceğiniz bir kaba koyarsanız sulanmazlar.
Daha sonra tuz, karabiber ve favori köfte baharınızı ekleyip üzerine un karışımını ekleyip bir güzel karıştırıyorsunuz.
Maksat karışımı kalınca bir hamur haline getirmek. Dolayısı ile unu azar azar eklerseniz iyi olur. Yoğunluğu ekmek hamurundan farklı olmayınca , hamuru sucuk kalınlığında 10-15 cm lik silindirler olarak unlu yüzeyde yuvarlayın.
İşlem bitince derin bir tencerede tuzlu suyu haşlayıp bu balık sucuklarını içine atıyorsunuz.
Piştiğini anlamak çok kolay çünkü genelde ya yüzeye çıkıyorlar yada bir iki dakika yeterli.
Sudan çıkan herbirini bez üzerine yerleştirirseniz iyi olur, metal yada porselene yapışma ihtimalleri yüksek.
Normal olarak keropok lekor bunda sonra güneşte kurutuluyor, biz sadece oda sıcaklığında biraz bekletsek yeter, sıra geldi kızartmaya 5-6 cm boyunda dilimleyip bir güzel balık gibi kızartın yeterli. Dışı çıtır çıtır olacaktır, içi de suda haşlandığından pişmiş olacaktır, üstelik yağ çekmeyeceğinden oldukça az yağlı pişeceğine emin olun, son olarak sarımsak eklerseniz tadı bambaşka oluyor, belirteyim, tabi seviyorsanız.

2 yorum:

Eda dedi ki...

Bu gerçekten çok ilginç bir tarif. Paylaşım için teşekkürler.

Son Efendi dedi ki...

Denemeniz ümidi ile...