28 Eylül 2009 Pazartesi

Bu Nasıl Keyif?


Av ve avcılık karşıtı değilim ve hiçbir zaman da olmadım. Ancak avcılıktan da genel olarak hoşlanmıyorum. Sadece koskoca insanların, koca tüfeklerle kendini koruyamayan küçücük kuşları ve nesli tükenen hayvanları öldürürken bu işi spor olarak adlandırmalarını anlayamıyorum. Bu bir spor ise elinizde bir bıçakla yaban domuzu avına çıkın ya da köpekbalıklarının arasına dalın, görelim sportmenliğinizi, işte bunu sportmenlik olarak anlarım. Ya da atıcılıktan bahsediyorsanız, girin spor kulüplerine becerinizle bize olimpiyat madalyası falan kazandırın. Maalesef eline içi fişek dolu iki silahı alan çayır bayır dolaşıp uçan kaçan herşeye ateş ediyor. Madem bu iş illa yapılacaksa, bari bazı ülkeler de yapıldığı gibi hayvanlar bu amaç için yetiştirilsin ve doğaya salınsın, bu sayede hem yaban hayatına katkı olur hemde kırsal kesim de iş sahaları açılır. Yoksa o küçücük kuşları beleşe getirip yeseniz ne olacak yemeseniz ne olacak, bir fişeğe verdiğiniz paraya karnınız mı doyacak?. Öte yandan ava çıkan bir çoğunun ne avladığını bildiğini de sanmıyorum, vurduğu hayvanın soyu tükeniyor mu? biliyor mu acaba? Sanmayın ki bu sadece bize özgü, maalesef AB ye girersek kuşlarımız kurtulur sanıyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz derim. Avrupa'dan Afrika'ya göç eden kuşların yolu olan İtalya'da binlerce İtalyan aynen bizde ki gibi şu aralar ellerinde bir silah uçan herşeyi vurup öldürmekle meşgul, o da yetmiyormuş gibi yeni AB üyesi fakir fukara ülkelere avlanmaya gidip soyu tükenmek de olan kuşları da avlamaktan çekinmiyorlar. İtalyan yöneticilerine bakılırsa kanunları uygulamak da zorlanıyorlarmış, bu da yetmiyormuş gibi Franco Orsi diye bir zat türemiş olan kanunların daha da gevşetilmesini istiyormuş. Opera ve sanatın beşiği böyleyse vah halimize diyelim ama da onlar böyle diye biz de buna göz yummayalım, spor falan diye de kendimizi kandırmayalım. Alın çiftlik bıldırcınını, kazını, ördeğini, çiftçin kazansın, attığın kurşun saçmalarınla da ne doğa kirlensin ne de çocukların zehirlensin, ya da her vurduğun için 5 tane üret doğaya sal ki ardından rahmetle analım, atıcılık kulüpleri de kağıt ve okey oynama mekanı olmasın.

4 yorum:

levent dedi ki...

Avcılık tam bir vahşet bence yasaklansın.

Eda dedi ki...

Güç tatmini olduğunu kabullenecek kadar dürüst olsalar keşke..büyük balık küçük balığı yer mantığıyla açıklama yapıyorlar sorunca.
ne yazık..

Pelin Demireli dedi ki...

yaban domuzu avı da akıl almaz derecede saçma...dağ gibi hayvanları vurup, satamayınca da çürümesini seyretmek fevkalade aşağılık bir durum. ileri derecede gerizekalı komşularım temizlenmediği için şişmiş gariban domuzu evlerinin önüne getirip sineklenmesini seyrederlerdi...katil olmak işten bile sayılmaz.

Güven dedi ki...

Herkese katılıyorum, et isteyen kasaba gitsin, gerisi vahşet aynen katılıyorum.