24 Eylül 2009 Perşembe

Portekiz İşi Havuç Turşusu


Sonbahar malum turşu kurmak için ideal bir zaman, ama vaktim yok, kim uğraşacak? diyorsanız, benim gibi düşünüyorsunuz demektir. Öte yandan turşuyu da benim gibi seviyorsanız çabuk turşulara itibar etmekten başka çare yok gibi. Neyse ki dünya mutfakların da bir yığın çabuk kotarılacak turşuvari işler var. Portekiz'in "Conserve de Cenoura" sı da tam bana göre. Aslında onlar bunu Noel için yapıyorlarmış ama bana göre her gün bayram olduğundan sık sık yapmakta bir sorun görmüyorum.
2 Adet havuç (soyulduktan sonra ince ince dilimlenmiş olması gerekiyor, kart olmaz ise daha makbul tabii ki.)
2-3 Çorba kaşığı elma sirkesi (üzüm sirkesi çok ağır bir koku veriyor, eliniz de varsa şu pirinç sirkeleri de işi görür).
3-4 Çorba kaşığı zeytinyağı
2 Diş tuzla ezilmiş sarımsak
Acısso, Tabasco(tercihimdir) veya buna benzer acı biber sosu.
(miktarı size kalmış ne kadar acı seviyorsanız o kadar katın.)
*Bol tuzlu kaynar suda havuçları haşlayın, süresi önemli değil, yeter ki fazla pişip bebek maması kıvamına dönüşmesinler. Kestiğiniz dilimlerin kalınlıkları, suyun miktarı veya sıcaklığını kesin kestirmek mümkün olmayacağına göre, zamanlama vermek te pek mümkün değil. Ancak havuçlar dişinize direncini yitirmemeli derim, yani kıtırlıklarını kaybetmesinler lütfen.
*Suyu süzer süzmez, havuçları buzlu suyla dolu bir kapta hemen soğutun. Bu saye de daha fazla pişmelerini önlemiş olursunuz, onlar da bu sıcak banyodan sonra biraz toparlanırlar. Bu turşu basit olmasına rağmen işin püf noktası havuçların sertliklerini yitirmemek.
*Süzülmüş havuçlara sirke, sarımsak ilave edip, kırmadan ve parçalamadan bir güzel karıştırın derim. Bu noktada acı sos ve zeytinyağını hemen eklemiyoruz. Maksat havuçların sirke ve sarımsağı benimseyip vuslat durumuna gelmeleri. Bir on dakika sonra zeytinyağının içine acı sosu damlatıp karıştırmanız zamanı geliyor. Zeytinyağını da son olarak ekleyince işiniz bitmiş oluyor. Bu turşunun tadı aslında bir gece buzdolabın da konaklayınca daha güzel oluyor, öte yandan buz dolabınızın randımanına göre en az iki-üç gün de dayanıyor.

2 yorum:

Uzakdoğu Esintisi dedi ki...

Yaptık ve yedik çocuklar bayıldı sağolun var olun.

sasaleyte dedi ki...

turşu değil bu güzel tarif ancak turşu diyemeyiz buna