8 Ekim 2009 Perşembe

Fra Diavolo Usulü Makarna


1806 yılının bir Kasım günü, Michele Pezza adlı Napoli'li bir şahsiyet, Napolyon'un işgal ordularına silahlı ve organize direniş gösterdiği için Napoli'nin ortasında Piazza del Mercato'da asılır. Merhum direnişçinin, direnişçiler arasında ki adı Fra Diavolo dur. Fra Diavolo, şeytana uymuş rahiplere ve manastır efradına verilen bir isim olduğundan neden memleketini kurtarmak isteyen birine bu isim verilir bilemiyoruz, aynı şekilde iş bu makarnanın isminin ortaya çıkışı da işte böyle karışık bir şey. Yukarı da bahsi geçen mevzu Napoli anlatımı , daha doğrusu hikayenin İtalyan versiyonu, menşe söz konusu olduğundan olayın bir de Amerikan boyutu var. Malum ABD İtalyan kökenli bir yığın vatandaşı ile meşhur. Dolayısı ile ABD de İtalyanlık sözkonusu olunca (bizim Almancı vatandaşlarımız gibi) kökü şurada ama hayatı orada olan ve hatta aradan geçen bir yığın nesil sonucu İtalyan ama başka türlü bir İtalyan'a dönüşmüş bir kültür sözkonusu. Ve bu yeni nesil İtalyan olmasına İtalyan ama konu Amerikan İtalyan kültürü olunca da Amerikan İtalyanlığını, İtalyan İtalyanlığına karşı savunan bir nesil. Kafanız karıştı biliyorum ama sorun değil, onların da kafası oldukça karışık. Ve bu yeni nesil Amerikan İtalyanlar söz konusu Fra diavolo olunca, Michele Pezzi hikayesini turistik bir palavra olarak nitelendiriyor. Şimdi bu tarafa göre de Fra Diavolo aslında yüzyıl başında Florida'da mukim balıkçılık yapan İtalyanların çok yakaladıkları istakoz ve karidesi etten başka yemek bilmeyen Amerikalılara satmak için yarattıkları bir yemek . Napolililer'e göre de bu da bir palavra, aslında bu yemek Napoli'de Fra Diavolo adında eski bir Lokantanın icadıdır diye başlayıp, zaten Napoli kıyı kenti balık, istakoz,karides bizde de var yahu diye bitiriyorlar. Bakın hikaye tekrar değişti... Bütün bunları niye anlattım diye soruyorsanız, aslında iki tür Fra Diavolo olduğunu, bunlarında Arrabbiata adlı acı domates sosu ile deniz mahsullü Marinara sosu nun evliliği olduğunu ve aslında bayağı bir kardeş olduklarını anlatmak içindi. İçine ne deniz mahsülatı atarsanız atabilirsiniz birini Napolilere öbürünü de Amerikalı Napolilere beğendiremiyebilirsiniz, canınız sıkılmaz.Ama sizin beğeneceğiniz umduğum orta yolu tutan ve denenmiş bir tarifi ekledim. Deniz masulatını özellikle yazmadım canınız ne isterse katın, katacağınız zaman da karışıma domateslerin eklendiği son 15 dakikalık bölüm olsun.
1 paket linguine tipi makarnaya göre:
1 kilo domates
1 büyükçe soğan (ince rendelenmiş)
7-8 diş sarımsak (ince doğranmış)
1 avuç fesleğen yaprağı
1 yaprak defne
1-2 adet kurutulmuş şu minik ve acı kırmızı biberden
1 tatlı kaşığı mercanköşk
tuz,taze çekilmiş karabiber, zeytin yağı.
Muhtelif deniz mahsulatı (miktarı ve cinsi size kalmış)
*Domatesleri yıkadıktan sonra varsa mangal da ızgara üzerinde, yoksa fırın da bir tepsi de yumuşayana kadar pişirin. Pişme süresini belirleyen faktör domatesin cinsine göre kabuğunun ovunca sıyrılır hale gelmesi. Kabukları sıyırıp domatesleri irice doğrayın.
*Deniz mahsülatı, fesleğen dışı ve domates harici ne varsa tencerede çok kısık ateşte çevirin, soğan rende olduğundan çabuk pişeceğini unutmayarak bir iki dakika çevirin.
*Domatesleri ekleyip deniz mahsülatını içine ekleyin. Bu sırada karışım çok sulu olabilir, bu domatesin cinsi ve deniz mahsülatının su salması nedeniyle olur. Sos sulu olmamalı bu neden le altını açıp karıştırarak kıvamlı olmasını sağlamanız gerekebilir, bütün işlem de 15 dakikayı aşmamalı zira tatlar eskimesin. Servis yapmadan önce son alarak fesleğenleri ekleyin bir son defa karıştırın.

3 yorum:

Eda dedi ki...

sayenizde yemek tarihine dair ilgim başladı :)
iki sosun evliliği hoşuma gitti, zira arrabbiata adlı acı domates sosu tek başına zor yeniyor.

Adsız dedi ki...

Acılı markarna hele deniz mahsulüyle. İnsanı acıktırıyorsunuz :))

Son Efendi dedi ki...

Sevgili Eda,
fra diaovolo da aslında pek acısız sayılmaz, istakoz, karides vs, acıyı az biraz kırıyor o kadar, siz az acılı yapabilirsiniz, zaten yemek yapmanın en zevkli kısmı insanın bildik şeyleri kendi zevkine göre uyarlaması değil mi?