13 Ekim 2009 Salı

Sığır Kuyruğu Çorbası


Et fiyatlarının tavan yapmasına alışkın bir millet olduğumuzdan yarı vejetaryen bir şekilde yaşayıp gidiyoruz. Ama havalar soğuyup da insanın içini ısıtan bir şey istendiğinde de sıcak ve etli bir çorbanın yerini çok az şey tutuyor. Sığır kuyruğu çobası ya da İngilizce orijinal adıyla "Oxtail Soup", kesenize zararı az olan ancak vakit alan bir çorba. Aslına bakarsanız çorba dan da öte biraz haşlamaya kaçan bir yemek diyelim. Öncelikle kuyruk bulmanız gerekiyor, bunun için bazı kasapları dost edinmeniz de fayda var. Malum kuyruk pek de aşinalığımızın olmadığı bir ürün. Ama kuyruk şart, yağlı ve kaslı bir organ olduğundan lezzetini tutturmak için başka bir seçenek de yok.
Dana veya Sığır Kuyruğundan 4-5 porsiyon için size gereken miktar 1 kilo civarı, kuyruğu kasabınıza eklem yerlerinden kestirirseniz işiniz kolaylaşır, ( evde kesmeye kalkmayın zor iş) zira bize herbir omurga ayrı gerekiyor.
2 Adet havuç küçük küp şeklinde doğranmış
2 Adet orta boy doğranmış soğan
2 Adet pırasa halka şeklinde doğranmış
1 litre ılık su
hararot
tuz,şeker,karabiber (birer tatlı kaşığı)
tereyağı.
*Dibine az biraz çiçek yağı konmuş bir tepsiye yerleştirdiğiniz kuyruğu fırına verip 200 derecede üzerleri kızarana kadar tutun.
*Tereyağını eritip sebzelerin tümünü ekleyip yumuşatın, işlemin sonuna doğru kuyruk omurlarını da ekleyip çevirin. Bu işlemi ağır ateşte yapmanızda fayda var aksi takdir de tereyağını yakarsınız.
*Tencereye suyu ekleyip tuz,şeker ve karabiber atın, eğer düdüklü tencereniz varsa düdüklü de etler pişene kadar yoksa, çok ağır ateş üzerinde pişirin. Hayvanın yaşına göre, dana ise 1 saat yaşlı bir sığır ise 4 saate kadar pişebilir bu etin sertliğine bağlıdır, düdüklü de daha kısa süre de pişeceği kesin.
*Etler pişer pişmez et suyunu süzerek ayırın. Kuyruk yağlı olduğundan şimdi yapılacak işlem fazla yağı almak için son derece önemli. Et suyunu (muhtemelen orijinal sıvını 2/3 ne inmiş olacaktır.) bir kaba koyup bunu içine alabilecek daha geniş, içine buzlu su konmuş bir kaba yerleştirin. Soğuma sırasında yağlar et suyunun üzerine toplanacaklardır. Et suyu dolaba girecek kadar soğuyunca dolaba alın, yağlar et suyunun üzerinde donmuş olduğundan artık kolaylıkla alabilirsiniz.
*Bu arada etleri kemik ve yağlarından ayırıp ayrı bir kaba alın. Bu ara da artık iyice pişmiş ve erimiş olması gereken sebzeleri de mutfak robotunda püre haline getirin.
*Şimdi tüm yapmanız gereken bütün malzemeleri bir araya getirmek, tekrar bir taşım kaynatıp çorbanın kıvamına ve miktarına bakın, eğer çok suluysa yoğun olması gerektiğinden 1 litre et suyuna 10 gram hararot hesabıyla hararot ekleyin (aynı şekil de suyu da fazla kalmamış ise ekleyebilirsiniz.). Son bir taşım kaynamadan sonra herkesin tekrar istemek için kuyruğa gireceği kuyruk çorbanız hazırdır.

2 yorum:

Pelin Demireli dedi ki...

yine ağzımın suları aktı...gercek mi bu?

Son Efendi dedi ki...

Et fiyatları böyle yükselmeye devam ederse, bu da son gerçek olabilir şaşırmayın ...