20 Şubat 2009 Cuma

Joppiesaus


Kızartılmış yiyeceklerin neden bu kadar ilgimizi çektiğini bilmiyorum, ama ne var ki sağlık falan bir tarafa, kızartma benim için birçoğumuz gibi olmaz ise olmazlardan. Felemenk ahalisi de bizden farklı düşünmüyor olmalı ki mutfaklarında kroket, patates eksik olmuyor. Bizde ki domates alışkanlığı onlarda mayonezle bütünleşmiş, gerçi burgerciler sayesinde bizde patates tavayı mayonezle yer olduk ya o da ayrı mesele. Joppiesaus aslında (yoppi sos diye okunuyormuş) egzotikleştirilmiş mayonezden başka bir şey değil. Glanerburg nam bir kasabada bir kafede çalışan Joppie adlı bir hanımefendi mayoneze kari,soğan vs gibi malzemeleri katıp yeni bir kızartma sosu ortaya atmış, çok de değil beş on yıl önce falan . Zaman içinde joppiesaus sade mayonezin bir çok yerde tahtını elinden almış durumda (Felemenk illerinden bahsettiğimi anlamışsınızdır umarım), herneyse bu sos duyduğum kadarı ile artık Almanya'ya sirayet etmiş vede grip virüsü gibi yayılıyormuş. Bu başarıyı fark eden bir firma tüm isim hakkını o kafe veya joppie hanımdan yada her kimseden aldığından vede elinde tuttuğundan ilerde tat,tamek joppiesaus göremeyebiliriz ama başka bir şekilde tezhür edeceğini sanıyorum.Bekleyelim görelim yiyenler pek bir memnun umarım dedikleri kadar iyidir, yani boşuna beklenti içine girmeyelim diyorum.

Tuzlu Kestane


İnsanın vakti olmayınca bazen zamanında yazması gerekenleri zamanı geçince yazılır hale geliyor, işte benim durumunda bu, hesapta Çin yeni yılında bir yığın yazı yazacaktım ama gel gör ki geldi geçti, ama kestaneyi kaçırmayalım diyorum, malum mevsim dışı bulmak öyle kolay değil. Efendim tuzlu kestane olurmu diyenlere neden olmasın diyerek başlamak istiyorum. Zaten bu cin fikirde bana ait değil, Portekizliler tuza gömerek pişirdiğinden sadece onların Castanhas assadas dedikleri kızarmış kestane olgusunu eve uyarladım. Deneyin göreceksiniz pek ala oluyor, aslında olmaması içinde hiçbir sebep yok zira pişerken kabuğunu öyle güzel kurutuyor ki kestane soymak yer fıstığı yemek gibi bir eyleme dönüşüyor, yani bira, maç, kestane fena olmuyor. Kestanelerin karizmalarına ufak bir çizikten sonra fırını 180 C ye ısıtın, ardından kestaneleri bolca suyla yıkayıp bir güzel ıslatın. Sıra tuza geldi (şu turşuluk denilen tuzlardan kullanırsanız kestanelerin hem tuzu kaçmaz hemde zehir zemberek olmaz), tuzu bir fırın tepsisine yerleştirdiğiniz kestenelerin üzerine bolca serpin ve fırına verin. Kestanelerin boyutuna göre 20 dk ile yarım saat arası pişmeleri gerekiyor, benim aldıklarım en ucuz cinsinden yani nohut gibi olduğundan çok çabuk oluyor. Bu arada karizma çizim işlemini iyi yapmaz iseniz arada bir iki kestanenin çatlayıp patladığını fırında gezindiğini görürsünüz, kapak koymada iyi fikir değil sadece fırını açarken dikkatli olun yeter.

Çatang


Çocukluğumda en çok fırça yediğim konu sokaktan abur cubur yemem idi. Abur ve cuburun ne olduğunu keşfedemedimse de sokakta yenecek hatta evdekinden daha iyi bir çok şeyin olduğunu keşfetmem tüm travmalama çabasına uzun sürmemişti. Uzakdoğulu analarda çocuklarına bu konuda bu kadar baskı yapıyorlar mı bilemiyorum ama eğer varsa bu baskının pek işe yaradığını da sanmıyorum. Yaz ve kış, her ne mevsim olursa olsun uzakdoğu sanki sadece sokakta yiyor, içiyor. E güzel bir şey, şehirlere renk kattığı gibi yemek gibi bir sosyal paylaşımıda hiç bilmediğiniz insanlarla yapıyorsunuz. Çatang çorbası içmekte böyle bir şey, sanırım adı çay çorbası gibi bir şeyi ifade ediyor, bunun sebebide dev çaydanlıkların kullanılması. Darı ve süpürge otu unlarının önceden bulamaç haline getirilmesi ile başlanan işlem müşteri sipariş verince içine çaydanlıktan su katılıp üzerine şeker vs malzemeyle servisiyle bitiyor. Tabi mesele bu kadar basit değil, icadından geçen zaman içinde bulamaca dev demlikten su dökme işi bizim şerbetçi taifesinin şovuna dönüşmüş iş bu sebepten ayrı bir gösteri sanatı. Bulamaç çarba kıvamına gelince kaşıkla ve afiyetle yeniyor, yani Çinliler sadece çubuk kullanmıyor azizim, tabi unutmadan eklemek lazım her yörenin kendine göre ayrı bir bulamacı ve her Çinli'ninde ona göre çatang yiyişi var.