17 Kasım 2009 Salı

Hatır İçin Çiğ Tavuk


Yıllardır duyarım, "hatır için çiğ tavuk bile yenir" denilir, ama doğrusuna bakarsanız ben henüz hatırım için yiyenine rastlamadım, ancak hatırım kalmasın diyorsanız bari bir tarif vereyim de hiç olmazsa denemek isteyen dener. Tarifin kaynağı Japonya yemeğin adı da "Toriwasa", Japon kültürün de "hatırım için çiğ tavuk ye!", "ölümü gör!" gibi zırvalıklar var mı, yok mu bilemiyorum. Ama varsa da ölü yiyorlar mı bilmem ama çiğ tavuğu enfes bir şekilde götürdükleri kesin. Aslın da sashimi, sushi derken tavuk neden çiğ yenmesin o ayrı konu. Ancak ortada bir sağlık riski varken bende çiğ tavuk yensin diye bastırmayacağım orası kesin. Balığın aksine çiğ tavuk etinde salmonella zehirlenmesi riski oldukça yüksek miktarda mevcut. Bu her tavuğun salmonella bakterisi taşıdığı manasına da gelmiyor ama, eliniz de laboratuar yoksa nereden bileceksiniz? İşte bu yüzden ola ki salmonellasız olduğuna kanaat getirdiğiniz bir tavuk göğsü elde ettiniz, ya da laboratuar kurdunuz, hatırınız kalmasın derim.
1 Adet Tavuğun göğüs kısmı, kas gruplarına ayrılacak şekilde kesilmiş
Açık renkli Japon soya sosu (Bu iş maalesef Çin işiyle olmuyor çok ağır ve tadı bozuyor)
Nori cinsi kurutulmuş yosun (kağıt gibi kurutulmuş şekilde satılıyor)
Wasabi (hakikisini bulmak Japonya da bile zor, bayır turbundan yapılan, toz halinde ona benzer bir şey satılıyor, suyla karıştırıyorsunuz tadı farklı olsa da aynı acılığı veriyor)
Taze soğan doğranmış vaziyette
1 tencere buzlu su
*Ciddi şekilde kaynayan hiç tuz atılmamış bir tencere suya etleri her defasında bir parça olmak üzere atın. 39 a kadar sayıp maşayla sudan alıp buzlu suya atın ki pişme işlemi dursun. Bu işlemde ki maksat dışının pişmesini sağlamak, etin içi de sıkılaşıyor.
*Sudan çıkarttığınız tavukları kasın aksi yönünde ince olarak dilimleyin.
*Noriyi ince ince doğrayıp, wasabi tozunu hazırlayın.
*Tek yapmanız gereken tabağa yerleştirip geri kalan malzemeyi edeplice üzerine dağıtmak.
İşte benim hatırım bu kadar kolay.